By Jeri Marie Tabiliran
Writer, The Squire Publication
In its second attempt, Xavier University - Ateneo de Cagayan was declared Overall 1st Runner-up and top performing private school in the Division Schools’ Press Conference (DSPC) 2018.
The three-day competition was held at four separate venues — Macasandig Covered Courts for the opening and closing ceremony, Macasandig Elementary School, South City Central School, and Cagayan de Oro National High School for contests — from September 17 to 19.
Xavier Ateneo campus journalists competed against 160 participating schools in Cagayan de Oro, with Juanito R Oliveria II, Maria Victoria Daroca, Jet Hokin Paclar, and Liesa Millan as school paper advisers and coaches.
Among the 2,413 contestants in this year’s event were winners coming from XU Junior and Senior High School.
The 10 winners from the individual categories with ranks ranging from first place to third will proceed to the Regional Schools’ Press Conference (RSPC) in Tangub City, Misamis Occidental.
This annual journalistic competition is pursuant to RA 7079 or the Campus Journalism Act of 1991.
This year’s press conference carried the theme “Fostering 21st Century Skills and Character-Based Education Through Campus Journalism.”∎
INDIVIDUAL CATEGORIES | ||
ENGLISH | ||
Category | Rank | Contestant |
Editorial Writing | 4th place | Irish Jane Acuman |
7th place | February dela Cruz | |
Editorial Cartooning | 7th place | Webster Dave Melgar |
Feature Writing | 1st place | Sophia Banaag |
6th place | Chloe Marie dela Cruz | |
7th place | Hans Mabulay | |
Science & Technology Writing | 2nd place | Antoine Gundaya |
4th place | Michael Escalante | |
Column Writing | 3rd place | Shana Labo |
4th place | Alyanna Mejias | |
Photojournalism | 2nd place | Zle Yee |
FILIPINO | ||
Category | Rank | Contestant |
Pagsulat ng Balita | 1st place | Kate Angel Enerio |
2nd place | Kinberly Jean Tumangob | |
Paglikha ng Kartung Editoryal | 5th place | JD Ong |
Pagsulat ng Akdang Pang-agham at Pangteknolohiya | 6th place | Princess Kristel Carreon |
Pagsulat ng Akdang Pampalakasan | 1st place | Merciel Mae Mercado |
Pagwawasto ng Kopya at Pag-uulo ng Balita | 2nd place | Angel Yanii Mikaela Bolacito |
Pagkuha ng Larawang Pampahayahan | 1st place | Mary Nyn Heruela |
2nd place | Christian Cezar Manabat | |
GROUP CONTEST CATEGORIES | ||
TV BROADCASTING ENGLISH | ||
Category | Rank | Contestant |
Best News Anchor | 3rd place | Lourie Peliño |
6th place | Christian La Victoria | |
Best News Reporter | 6th place | Samuel Heinrich |
Best Technical Application | 2nd place | Karl Anton Noob |
Best Video Journalist | 2nd place | Karl Anton Noob |
Best DevCom | 2nd place | TV Broadcasting Team |
Best Newswriting | 2nd place | TV Broadcasting Team |
OVERALL PERFORMANCE | 2nd place | TV Broadcasting Team |
TV BROADCASTING FILIPINO | ||
Category | Rank | Contestant |
Best News Anchor | 4th place | Clark Amante |
4th place | Coie Tarre | |
Best Technical Application | 4th place | Gian Andrei Esguerra |
Best Video Journalist | 4th place | Gian Andrei Esguerra |
Best DevCom | 2nd place | TV Broadcasting Team |
Best Newswriting | 2nd place | TV Broadcasting Team |
OVERALL PERFORMANCE | 2nd place | TV Broadcasting Team |
RADIO BROADCASTING ENGLISH | ||
Category | Rank | Contestant |
Best Anchor | 7th place | Mandy Love Ledbetter |
7th place | Adrian Manus | |
Best Scriptwriting | 5th place | Radio Broadcasting Team |
RADIO BROADCASTING FILIPINO | ||
Category | Rank | Contestant |
Best Anchor | 6th place | Gabrielle Zapanta |
Best Reporter | 4th place | Stacey Audrey Yacapin |
Best Infomercial | 5th place | Radio Broadcasting Team |
Best Scriptwriting | 1st place | Radio Broadcasting Team |