Xavier Ateneo High School Crusaders brought honor to the university from their successful campaign in the 7th Catholic Educational Association of the Philippines (CEAP) Mindanao Games held in Tagum, Davao del Norte, from January 31 to February 3.
The Xavier Ateneo delegation was composed of 59 senior high school and 28 junior high school athletes, along with their coaches.
All XU varsity teams won in the ballgames.
Here are the results for the ballgames and the names of the SHS athletes who played and won:
FUTSAL - GOLD (CHAMPION)
NAME | GRADE AND SECTION |
AMPO, JANNA JACE T | 12 RICHARD |
BERGADO, JILLIAN NIRELLE S | 11 RICCI |
EDUAVE, EUNICE ROXANNE R | 12 GULDIN |
ESTRADA, BRIDGETTE ANN G | 11 BERNAD |
LAZO, LOURINNE JIUSEPPE C | 11 COLOMBIERE |
LUMAGBAS, CHRISTINA MARIE L | 12 CASATI |
VALBUENA, LEILANI LIANA Y | 12 BARCELON |
WONG, FAYE MEGAN L | 11 BOYM |
FOOTBALL - SILVER
AMPATUA, AMER-HASSAN M | 11 KUGLER |
CRUZ, CARL LOUIE N | 12 THOMAS |
DIZON, MATTHEW DOMINIC M | 11 SECCHI |
GAID, JCJAY ANTHONY R | 12 CARROLL |
HURTADO, CYVINCE R | 12 DELLA FAILLE |
MONSANTO, LORENZO RUEL J | 12 CETTI |
TAGLE, ROBIN NICOLO L | 12 BALLECER |
UYGUANGCO, FRANCIS KING C | 12 MCKEOUGH |
VAMENTA, PETE JEANRIE | 12 BOUVET |
WALAG, BREAN MEL A | 12 CABEO |
WONG, VINCENT PETER L | 12 KONCHANCSKI |
BASKETBALL - BRONZE
ANDALAN, JON LAWRENCE D | 12 KOSTKA |
BEJA, JUDE ANDREW M | 11 DAIGLER |
DU, MATTHEW KANUON F | 12 LESSIUS |
ICONG, DOROTEO JERICHO Y | 11 DEMETRIO |
LABITAD, GERALD ANDREW P | 12 BARRUEL |
LAM, RYAN KENDRICK Y | 12 THOMAS |
MALAGAR, ROSTHEL | 12 BARRUEL |
MAWILE, KURT ALLEN C | 11 KUGLER |
PATRIANA, JAN ROER P | 12 RICCIOLI |
PIA, JOHN CHRISTIAN S | 11 DEMETRIO |
QUILILAN, DANIEL O | 11 JAVIER |
RAMOS, JOSEPH D | 11 GORDON |
SINATO, RAFAEL J | 12 MCKEOUGH |
TAN, JAN PATRICK D | 11 GORDON |
VOLLEYBALL BOYS - BRONZE
BUCAG, MC HARROLD F | 11 BELLARMINE |
CABABARROS JR, EMMANUEL T | 12 KONCHANSKI |
DAMASING, MARVIE ANGELO B | 12 CETTI |
DE LA PAZ, MIKE EARL G | 12 ANDRES |
DECANO, KENNETH IAN JULES T | 12 BOSKOVIC |
HANOYAN, ALDREN C | 11 HAYES |
LLANES, LOUIS ANTONIO C | 12 CETTI |
LUMEN, RYAN H | 12-CONSOLMAGNO |
SARCOL, KENT JOSHUA A | 12 ANDRES |
SENO, MATT DANIEL N | 11 VINES |
TOLINERO, WILL PETER A | 12 RICCIOLI |
VOLLEYBALL GIRLS - BRONZE
GABUTAN, GERICCA PAULINE K | 12 DE BILLY |
NAVARRO, KAYE DENISE A | 12 RICHARD |
SHENG, JOANNE HEIDI B | 11 ARCILLA |
VARIACION, JAN FRANCHESKA P | 12 VINES |
ZUBIRI, MAITE B | 11 CANISIUS |
XUSHS athletes also won numerous medals in the individual events.
Here are your winners from the SHS individual sports events:
BADMINTON GIRLS - GOLD (CHAMPION)
BABANTO, MA LOURDES R | 11 CLAVIUS |
GOLD - Single A Champion
CERVANTES, MISSY B | 11 BECKER |
GOLD - Doubles Champion
FERNANDEZ, ROBIN J | 12 GULDIN |
SILVER - Single B
BADMINTON BOYS - BRONZE (DOUBLES)
OLANGO, PAOLO B | 12 ANDRE |
RESOSO III, JESSE BERNARD | 12 MCKEOUGH |
CHESS BOYS - GOLD (CHAMPION)
ESPIRITU, GIAN PATRICK L | 11 RICCI |
YULO, ADRIAN OTHNIEL P | 11 GORDON |
SWIMMING BOYS - SILVER
CHIONG, NICOLAI | 11 CLAVIUS |
4 GOLD
1 SILVER
1 BRONZE
SWIMMING GIRLS - GOLD (CHAMPION)
SY, STACEY ROBYNE U | 11 CLAVIUS |
2 GOLD
2 SILVER
1 BRONZE
VILLANUEVA, GIAN ROSE | 11 PESCH |
1 GOLD
1 SILVER
Here are the results for the ballgames and the names of the JHS athletes who played and won.
FUTSAL - GOLD (CHAMPION)
ALCOBER, MONINA MARCY F | 10 FERNANDO |
LAZO, MIKHAELLA ANN C | 7 BELLARMINE |
LAZO, NIZZA JORJ C | 10 HURTADO |
MEDALLA, ZIPPY MOSS H | 8 ARROWSMITH |
FOOTBALL - SILVER
ASOK, ISAAC ZCAR E | 9 DE VERA |
GAID, JOIE CEASAR R | 10 HURTADO |
MAGHIRANG, PAULO E | 10 FERNANDO |
TAGLE, ANDRE ROBERTO L | 9 DEMETRIO |
BASKETBALL - BRONZE
UY, VIRGIL MAYNARD P | 9 CUEVAS |
VOLLEYBALL BOYS - BRONZE
ALVAREZ, JAMES MELVIN E | 9 FAURA |
VOLLEYBALL GIRLS - BRONZE
ANOOS, FEONA MARIE A | 10 HAUSMANN |
CABUCO, ASHYRA ANJELLA L | 9 DEMETRIO |
ECHALICO, FEONA ISABELLE C | 9 DEMETRIO |
GAMOS, ROLLETTE ANNAH MARNELLE B | 10 POPE FRANCIS |
LIM, JERI AUBREY A | 10 CONSUNJI |
SANTOS, ALESSANDRA LOUISSE | 10 CALUNGSOD |
SAPIO, BEA COSETTE MARIE T | 10 POPE FRANCIS |
XUJHS athletes also won medals in the individual sporting events.
Here are the results and the winners from the JHS per individual sport:
BADMINTON GIRLS - GOLD (DOUBLES CHAMPION)
OLANGO, MAXENE RENEE R | 9 SEDEÑO |
BADMINTON BOYS - BRONZE (SINGLE A AND SINGLE B)
GRAMATA, JED B | 10 HURTADO |
LAYNO, ZAKI JERARD | 7 BELLARMINE |
CHESS GIRLS - SILVER
CASTRILLO, REGINA GABRIELLE | 9 FAURA |
GARCIA, SHAINA GRACE C | 9 HAYES |
SWIMMING GIRLS - GOLD (CHAMPION)
MOLE, CECILE ANDREA | 8 SANVITORES |
4 GOLD
3 SILVER
SELL, ANNIKA MARIAN | 7 CANISIUS |
3 GOLD
2 SILVER
1 BRONZE
SWIMMING BOYS - SILVER
TAGAAN, SEBASTIAN | 9 HAGGERTY |
2 SILVER
2 BRONZE
RIMANDO, JOHN MATTHEW | 9 DE VERA |
1 SILVER
3 BRONZE
SABADUQUIA, ATWELL MICHAEL | 10 FERNANDO |
1 SILVER
1 BRONZE
DE GUZMAN, GABRIEL | 7 LOYOLA |
1 SILVER
1 BRONZE
Congratulations to all the winners!
PHOTO GALLERY
6TH CEAP DEFENDING CHAMPS. They won a silver on the 7th CEAP Mindanao Games.
7TH CEAP FUTSAL CHAMPION
7TH CEAP MINDANAO GAMES
AMDG - FUTSAL AND FOOTBALL TEAM THANKSGIVING PARTY
XUHS CRUSADERS FOOTBALL VARSITY CLUB
CEAP TAGUM, DONE. VIGAN PALARO, HERE THEY COME.
XUHS CRUSADERS CHESS VARSITY ROSTER
BOODLE FIGHT WITH THE CRUSADERS BASKETBALL TEAM (BRONZE MEDAL WINNERS AT THE 7TH CEAP GAMES)
XUHS CRUSADERS BASKETBALL (BRONZE MEDAL WINNERS AT THE 2018 CEAP)
OFF TO CEAP, WE GO!
THANK YOU, TEAM CDO! XUHS CRUSADERS ON BOARD THE CDO COASTER.
THE ATHLETICS COORDINATOR WITH THE BASKETBALL PARENTS SUPPORT GROUP
THE BOYS ARE SITTING PRETTY WITH COACH ANGIE AT THE 7TH CEAP MIN-GAMES
XUHS CRUSADERS BADMINTON TEAM - GOLD (GIRLS) AND BRONZE (BOYS) MEDAL WINNERS
XUHS CRUSADERS BOYS BASKETBALL TEAM
XUHS CRUSADERS SWIM TEAM
XUHS LADY CRUSADERS VOLLEYBALL TEAM - BRONZE MEDAL WINNERS AT CEAP 2018